info@nisantasihukuk.com
+90-212-706-3646

Hukuki Makaleler

sahte sosyal medya hesaplarının kapatılması

Sosyal Medya Hesaplarının Kapatılması

Sosyal Medya Hesaplarının Kapatılması

Sosyal medya hesaplarının ve uygulamalarının kullanımı, internetin yaygınlaşması ile yükselişe geçmiştir. Bunlar arasında en popülerleri; Youtube, Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlardır ve TikTok, Swarm, Snapchat gibi yeni birtakım sosyal medya siteleri de bunlara eklenmektedir. Bu sosyal medya platformlarının yalnızca e-posta yoluyla ya da telefon numarası aracılığı ile üyelik oluşturma gibi basit üyelik sistemleri bulunmaktadır. Bu sistem nedeniyle kimlik kontrolü yapılmadan hesap oluşturabildiği için ve sahte hesaplar üzerinden işlenen bilişim suçlarında ciddi bir artış yaşanmaktadır. Sahte sosyal medya hesapları üzerinden bir takım bilişim suçları işlenebildiği gibi ayrıca siber zorbalık eylemleri de söz konusu olmaktadır.

Özellikle kişilerin şahsi isimleri ve fotoğrafları kullanılarak oluşturulan sahte hesaplar, pek çok insan açısından çeşitli hukuki mağduriyetler yaratabildiğinden, bu hesapların kapatılması adına yasal süreç başlatmak en mantıklı çözüm olacaktır. Hesapların kapatılma işleminin sorunsuz ve hızlı bir şekilde tamamlanması için bilişim avukatı hizmetleri almak son derece önemlidir.

Nişantaşı Hukuk Bürosu, uzman bilişim avukatları ile yukarıda bahsetmiş olduğumuz sosyal medya platformları üzerinden açılan hesapların kaldırılması ve paylaşılmış içeriklerin silinmesi konularında müvekkillerine danışmanlık ve avukatlık hizmetleri vermektedir. Bu kapsamda ayrıca sosyal medya bağlantılı hukuka aykırı içerikler için internetten içerik kaldırma desteği de sunmaktayız.

Erişilemeyen Sosyal Medya Hesaplarının Kapatılması

Sosyal medya hukuku açısından bir başka konu ise kişilerin eskiden kullandıkları ancak şifresini unuttukları hesaplardır. Bunun yanında şifresi hatırlanmakla beraber hesaba bağlı olan email adresine veya telefon numarasına erişilemediği için kapatılamayan hesaplar da söz konusudur. Bu şekilde erişemedikleri hesapları kapatmak isteyen ancak kapatamayan kişiler hukuk büromuzdan bu alanda garantili hukuki destek alabilirler.

Eski Sosyal Medya Paylaşımlarının Silinmesi

Sosyal medya hesaplarında paylaşılan içerikler, özellikle fotoğraf ve videolar başka hesaplar veya siteler tarafından kopyalanarak yeniden yayınlanmaktadır. Bu da hesap kapatıldığı halde önceden paylaşılan görsellerin internette kalmaya devam etmesi manasına gelmektedir. Dolayısıyla kapatılan ancak içerik ve paylaşımları internette veya sosyal medyada kalmaya devam eden fotoğraf ve görseller nedeniyle mağdur olan kişiler hukuk büromuzdan internetten içerik kaldırma desteğe alabilirler.

Taklit Sosyal Medya Hesaplarının Kapatılması

Mağdur kişilerin gerçek isimleri ve soy isimleri kullanılarak veya alakasız başka isimler ile açılan sahte sosyal medya hesapları önemli hukuki sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca sahte hesaplar üzerinden paylaşılan mağdura ait fotoğraflar, söz konusu kişinin özel hayatına ve şahsi bilgilerine saldırı niteliğindedir. Ayrıca mağdur, siber zorbalık eylemlerine maruz kalabilmekte ve psikolojik  anlamda yıpratmaktadır.

Sosyal Medya Hukuku ve Bilişim Avukatı Desteği

Hukuki yönden yarattığı mağduriyetleri açıklamış olduğumuz ve ciddi bir suç teşkil eden sahte sosyal medya hesaplarının kapatılması belli prosedürlere tabidir. Bu hesapların; açıldıkları siteler üzerinden, şikayet etme veya rapor etme gibi yöntemler ile kapatılmaya çalışılması ya çok geç sonuç vermekte ya da hiç işe yaramamaktadır. Dolayısıyla bu sahte hesapların kapatılması ve sonrasında açılacak olan sahte hesapların da hukuki anlamda önüne geçilmesi için izlenecek en etkili yol, alanında tecrübeli bir bilişim avukatı ile çalışmaktır. Benzer şekilde bir hukuki mağduriyet yaşıyorsanız, uzun yıllardır bilişim suçları konusunda uzmanlaşmış tecrübeli avukatları ile profesyonel hukuki destek sağlamakta olan büromuza, iletişim sayfamızdaki bilgiler üzerinden ulaşabilirsiniz.