info@nisantasihukuk.com
+90-212-706-3646

Hukuki Makaleler

siber zorbalık

Siber Zorbalık ve Hukuki Boyutu

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık terimi; internet üzerinden, özellikle sosyal medya platformları, forumlar ve online oyunlar vasıtasıyla, bir kişiyi rencide edecek ve/veya rahatsız olmasına sebebiyet verecek sözleri ve faaliyetleri ifade etmek için kullanılır. Bu suç teşkil eden söz ve faaliyetler, bazen direkt olarak mağdurla iletişim kurularak bazen de çeşitli online platformlar üzerinden yapılan paylaşımlarla gerçekleştirilmektedir.

Siber Zorbalık Suçu

Siber zorbalık suçu, tek bir faaliyeti değil, her biri farklı farklı suç teşkil eden pek çok eylemi kapsayabilmektedir. Bu sebeple kanunda zorbalık adı altında ismi konulmuş özel bir suç tipi bulunmamaktadır. Ayrıca gerçekleştirilen ve suç teşkil eden eylemlerin türüne göre, kanunda farklı cezalar öngörülmektedir. Aşağıda sık karşılaşılan zorbalık türlerine değineceğiz.

Zorbalık Türleri

En sık görülen siber zorbalık türlerinden biri, sosyal medya platformları kullanılarak kişiye gönderilen; hakaret edici, taciz edici, küçük düşürücü ve rencide edici aşağılama, taciz mesajlarıdır. Bu mesajların gönderilmesi, kıskançlık, ırkçılık, kin, nefret, takıntı ve daha birçok sebepten kaynaklanıyor olabilmektedir ve aralıksız olarak, kişinin hayatına ciddi bir olumsuz etki verebilecek şekilde devam edebilmektedir.

Bir diğer siber zorbalık türü de internet üzerinde başlatılan sosyal linç ve karalama faaliyetleridir. Bu noktada çok basit ve hiçbir kötü niyet bulunmadan yapılan bir açıklama veya paylaşım büyütülerek başka boyutlara getirilmekte ve kişi pek çok insan tarafından hedef alınmaktadır. Böyle bir yaklaşım psikolojisi zayıf insanları intihara sürükleyebilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca bir kişi için gerçek dışı ve uydurma pek çok bilginin sosyal medya üzerinden yayılması, mağdurun kişilik haklarını zedelemekte ve az önce bahsettiğimiz şekilde vahim sonuçlar doğurabilmektedir.

Son yıllarda yüksek bir artış gösteren ve çeşitli mağduriyetlere neden olan şantaj ve tehdit suçları da online olarak işlenerek ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Mağdurlar, gerçek hayatta tanıdığı veya internet üzerinden tanıştığı bir kişi tarafından yapılan, özel görüntülerinin internet ortamında paylaşılması tehdidi ile karşı karşıya kalırlar. Bu şantaj suçunun gerçekleştirilmesinin sebebi olarak, para talebinde bulunulması, intikam alma duygusu veya kişiyi başka menfaatler sebebi ile bazı eylemleri yapmaya zorlamak gibi unsurlar gösterilebilir.

Son olarak, bahsetmek istediğimiz bir başka siber zorbalık eylemi de özel hayatının gizliliğini ihlal suçudur. Özellikle son zamanlarda yaygın bir şekilde görülmeye başlandığı üzere, kişilerin özel hayatlarına dair bazı bilgiler, fotoğraflar ve videolar internet siteleri üzerinden yayınlanmaktadır. Bu suç tipinde mağdurlar ciddi problemler yaşamakta ve özel hayatlarına dair pek çok bilgi ve görüntünün internet ortamında yayılmasıyla telafisi olmayan sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedirler.

Siber Zorbalığın Cezası

Siber zorbalık suçu, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi tek tip bir suç eylemini ifade etmek için kullanılmadığından ve sonuçları ve işleniş çeşitleri bakımından birbirinden farklı düzeylerde pek çok suç tipini kapsadığından, bu suçların tamamı için de verilebilecek tek bir ceza ölçütü bulunmamaktadır. Suça sebebiyet veren eylem veya eylemlerin tamamı ayrı niteliklerde olduğundan, verilecek cezalar da bu niteliklere uygun olarak belirlenecektir. Dolayısıyla ceza avukatı olarak konuyu analiz ettikten sonra ilgili suçlar tarafımızca tespit edilip buna göre yasal süreç başlatılmaktadır.

Siber Zorbalık Şikayet

Pek çok gelişmiş ülkede online zorbalık türü eylemlerin şikayet edilebildiği kamu kurumları ve online şikayet ve ihbar mekanizmaları varken, henüz Türkiye’de bu yönde atılmış bir adım yoktur. Bu nedenle siber zorbalık sebebiyle yaşanan mağduriyetlerde klasik hukuki süreçler işletilmektedir. Bu tür zorbalık mağduru olan kişiler ve çocuklar uzman bir bilişim avukatı ile hareket ederlerse şikayetin en hızlı şekilde sonuç alınması mümkün olacaktır. Çünkü online zorbalık faaliyetleri, internet üzerinden gerçekleştirilen ve failin tespiti bakımından ve pek çok diğer unsur bakımından normal suçlardan farklı aşamaların bulunduğu eylemlerdir. Bu bakımdan  zorbalık mağdurlarının, hukuki destek için uzman bir bilişim avukatı ile çalışması en kesin ve en hızlı çözüm yolu olacaktır.

Bu kapsamda bilişim avukatları olarak sosyal medya hesaplarının kapatılması ve internetten içerik kaldırma yönetmeleriyle siber zorbalığa karşı çözüm üretmekteyiz.